ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

1. Co se rozumí pod slovem hrubá stavba srubu?

Hrubou stavbou se rozumí všechno co je hotoveno z kulatiny, tedy obvodové zdi, příčky a krovy. 

 

2. Je potřeba mít nějaké speciální základy pro srubový dům? 

Běžně se používá betonová základní deska, ale je možné použít i zděné základy včetně podsklepení. 

 

3. Jak dlouho trvá stavba srubového domu?

Běžný dům o rozměrech 10m x 10m je v naší dílně hotový zhruba za dva až tři měsíce. Po dokončení jsou jednotlivé díly očíslovány, rozebrány a převezeny na Váš pozemek a zde je celý dům opět složen no a to už trvá asi jenom týden. Takže ne nadarmo se srubům někdy přezdívá „rychlostavby“. 

 

4. V jakých lokalitách je možné srub postavit?

V jakýchkoli lokalitách. Máme řešení i pro nestavební pozemky. Není nutné stavět srub tzv. “na samotě u lesa." Nabídku srubu přizpůsobíme dané lokalitě a srub je tak možné postavit na zdánlivě nevhodných či neobvyklých místech. 

 

5. Proč bych si měl pořídit srubový dům? 

Sruby si většinu pořizují lidé, kteří mají úzký vztah k přírodě a chtějí žit v “živém” domě, ale dřevo jako takové má spoustu praktických výhod, které se na sruby přenášejí. Dřevěný dům je na pohled i na dotyk teplejší, zvlhčuje a čistí vzduch a každý kdo to dokáže ocenit bude mít život ve srubu mnohem příjemnější než ve zděném domě. 

 

6. Pokud mám projekt na zděný dům, je možné podle něj postavit dům srubový?

Ano, ale pouze pokud nejde o projekt na stavbu atypického domu. Vždy je ovšem nutné projekt upravit tak, aby odpovídal technologii srubové stavby. Konkrétně o nosnost příček a zdí, ale také rozvodů a sítí, které musí být navrženy ještě před zahájením stavebních prací. Rozvody jsou totiž vedeny svisle, vrtanými šachtami uvnitř stěn a po sestavení již není možné tyto šachty měnit. Sruby mají určité normy a ty je třeba dodržovat.

 

7. Lze požádat o stavbu srubu, která není ve Vaší nabídce?

To jistě, je možné pro Vás připravit modifikované řešení našeho typového projektu, ale stejně tak připravit nabídku stavby dle Vašich individuálních  požadavků a přání, s přihlédnutím ke konkrétním podmínkám lokality a Vašich finančních možností. 

 

8. Jak je to s požáry ve srubových domech?

Nejjednodušší odpověď zní: Vyhoří Vám i zděný dům, pokud k požáru dojde. Každopádně požáry nejsou věcí, která by Vás měla od stavby srubu odradit. Nějakou chvíli trvá než prohoří kláda o průměru 45 cm, takže na únik ze srubového domu máte teoreticky více času než na únik z domu s konstrukcí z kovu nebo zdiva, které žárem okamžitě křehnou. V případě rychlého uhašení, statika srubu teoreticky nemusí vůbec utrpět, to kovy a zdiva jsou na tom bohužel hůře. Samozřejmě vždy záleží na konkrétních podmínkách, daného srubu. Jako prevence existují přípravy na snížení hořlavosti dřeva a dům tak bude odolnější nepříznivým vlivům okolí.

Tyto webové stránky využívají cookies. Setrváním na těchto webových stránkách souhlasíte s jejich využíváním. Více zjistíte zde.